تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
خريد برنج ايراني http://thesispublication.com/
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :publication
تاريخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۲۸:۵۷

يكي از مهمترين اقلام غذايي جهان و از مهم ترين غلات، برنج است. برنج غذاي اصلي نيمي از جمعيت جهان مي باشد.

از گونه هاي برنج ايراني مي توان به گرده ، دابو ، چارم1، چارم2 ، صدري(كه شامل دم سياه و دم زرد و دم سرخ)، طارم  ، بينام ، چمپا، علي كاظمي  و … اشاره كرد . همچنين از تيپهاي پر محصول و اصلاح شده ، مي توانيم به سفيد رود و خزر اشاره كنيم.

برنج ايراني

بعضي انواع برنج ايراني در مناطق شمالي ،  شامل ارقام اينديكايي مثل غريب ، هاشمي ، حسني و گرده مي باشند كه نتيجه انتخاب سنتي توسط كشاورزان (و احتمالاً در ادامه تعدادي نيز در نتيجه انتخاب توسط محققين) هر يك در نواحي جلگه‌اي و دره‌اي استان گيلان به ترتيب شالي زارهاي مناطق اطراف شهرستان‌هاي صومعه سرا ، فومن ، تالش ، و طارم به مرور زمان حاصل شده‌اند .

خريد برنج

يكي از مشكلات برخي افراد، تشخيص و خريد برنج خوب مرغوب و شيوه نگهداري آن است.

تشخيص و خريد برنج :

برنج ايراني با داشتن درجه بندي ، در شمار برنج هاي ممتاز است.
و اما فقط خوب قد كشيدن دانه برنج پس از پخت ملاك مرغوبيت نيست.
دانه برنج هر چه خشك تر و سفت تر باشد بهتر است زيرا با جذب سريع آب هنگام پخت، حجيم تر مي شود.

برنج ندا

درسال 64 در يك برنامه مدون، تلاقي هاي مختلفي در قالب طرح داي آلل كراس كامل بين چندين رقم محلي با كيفيت پخت و خوراك عالي و ارقام پرمحصول برنج اما با كيفيت پايين انجام شد. پس از سه سال مطالعه ژنتيكي  از تلاقي بين ارقام محلي سنگ طارم و حسن سرايي با رقم اصلاح شده آمل ۳ به دست آمد. از ميان لاين هاي به دست آمده، لاين D2-12-54 از لحاظ عملكرد و كيفيت نسبت به ساير ارقام اصلاح شده برتر بود و از برخي جهات نيز نسبت به ارقام اصلاح شده پرمحصول از جمله آمل ۳ و نعمت برتري خاصي داشت. از جمله خصوصيات برتر اين لاين جديد ۷ الي ۱۰ روززودرسي و نيز خواص فيزيكوشيميايي مطلوب آن مي باشد.

برنج فجر

برنج فجر از ارقام پر محصول برنج است ،فجر برنجي است نرم با شكل ظاهري خنجري كه از طرف انتها(جنين)به سمت سر برنج با انحناي نازك شده كه شبيه سر خنجر مي شود و از ناحيه پشت نيز داراي فرو رفتگي مي باشد اين برنج نسبتا ريز قلم بوده  و به رنگ شيشه اي مات و استخواني مي باشد و رنگ شلتوك ان زرد و روشن است.

ضد عفوني كردن بذر برنج فجر

ضد عفوني كردن بذر برنج فجر: براي كنترل بيماري هاي  بذر از ماده اي به نام ويتا واكسي تيرام به مقدار 5 گرم براي هركيلو بذر وبه صورت غوطه ور كردن در ان وبه مدت 18-24ساعت مي باشد.

برنج طارم

طارم هاشمي و طارم عطري از بهترين انواع طارم ها مي باشد. تنها وجه تمايز اين برنج نسبت به برنج طارم عطري كه نمي توانيم اين را در سطح برنج طارم به عنوان يك كمبود محاسبه كرد اين است كه نسبت به طارم عطري كمي كمتر عطر و بو دارد. بطور كلي شكل دانه، بلند، قلمي و رنگ آن سفيد متمايل به كرم و داراي كيفيت پخت عالي و طعم و عطر خوب مي‌باشد بيشترين ري در بين برنج هاي ايراني برنج طارم هاشمي ميباشد.

برنج شيرودي

برنج شيرودي از نوع اقلام پر محصول برنج است و از نظر كيفيت طعم و پخت در حد مطلوب و خوب بوده و علت قيمت برنج ارزان اين نوع برنج نيزپرمحصول بودن است.

شكل ظاهري اين برنج استخواني شكل است. اين برنج در نواحي شمالي كشور كشت مي شود. واز نظر شكل ظاهري بسيار شبيه به برنج طارم هاشمي است، كه براي افرادغيرمتخصص در زمينه برنج قابل شناخت نيست. به همين دليل برخي افراد سودجو اين نوع برنج را با انواع ديگر مخلوط مي كنند و يا آن را به اسم برنج طارم به فروش مي رسانند.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
تاریخ امروز
پیوندهای روزانه
آمار بازدیدکنندگان
ابزارک هاي وبلاگ